Nove poznatky k problemovemu Atari

2 komentáre

  1. Viktor,
    prehreje sa ti zdroj, tomu zodpovedá tá doba. Nezabudni na to, že zdroje zaliaty v epoxidovej hmote a tam je aj zaliaty chladič spolu zo stabilizátorom. Rieš to čím skôr, pretože ak ti krachne stabilizátor prejde ti plné napätie do kompu a potom to bude dosť drahé … (namiesto 5V budeš mať v kompe tak 10-12V) Kúp si spínaný zdroj na 5V minimálne 2.5A, v GM kúpiš 7 kolík na napájanie, alebo použi ten čo máš teraz v pôvodnom zdroji. Nezabúdaj na to, že máš na mašine zavesenú kopu nových vecí, každá má svoj odber a tak jednoducho chceš po pôvodnom zdroji príliš veľa. Atari samo o sebe má odber tak 0.8A, otec bude vedieť ako odmerať odber (vypnutý komp a premostenie vypínača ampérmetrom). Tých zdrojov som rozoberal asi 7 alebo 8, vysekať to z tej hmoty nie je sranda, ale dá sa to opraviť, akurát dávam chladič potom na vrch zdroja, už nie dovnútra, potom sa to neprehrieva. V dnešnej dobe je ale účinnejší spínaný zdroj, pretože toľko nehreje. Pre istotu by som dal paralelne na vstup kompu výkonovú zenerovu diódu 5,6V (tak na 10 Wattov, pripojí sa v závernom smere), ak by sa náhodou vyskytlo na vstupe kompu väčšie napätie ako 5,6V tak tá zenerka to spoľahlivo chytí, v prípade prierazu zdroja sa zase spoľahlivo spečie do skratu a za pár korún ochráni omnoho drahšie zariadenie.
    Ahoj, Igor.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *