viktorcech at gmail com
Ing. Jurčo Vladimír, Velikov Kristian
AINET
V súvislosti s elektronizáciou a prenikaním počítačov do informatiky a využívaním rozličných techník na spracovanie dát vzniká požiadavka distribúcie dát medzi jednotlivými počítačmi, prípadne medzi veľkými informačnými centrami a databankami. Často sa musí prekonať veľká vzdialenosť medzi dátovým zdrojom a užívateľom. Prenos údajov umožňuje napríklad diaľkový zber dát z jednotlivých zdrojov do centra.
Vybudovaním podstatných sietí a zriadením databanky údajov sa umožňuje takmer okamžitý prístup k žiadaným údajom a informáciám, ktoré môžu mať v danom okamihu veľký význam. Siete sú budované na špeciálne účely alebo využívajú už existujúce siete, napríklad telegraf či telefón.
V podmienkach vlastníkov domácich počítačov je najvhodnejšie využiť už existujúcu a takmer každému dostupnú telefónnu sieť. Prakticky jediným nedostatkom tohto riešenia je obmedzená šírka pásma, ktoré je možné využívať. Maximálna hranica sa pohybuje okolo 3 kHz, takže prenosová rýchlosť je pomerne malá. Tento handicap však vyvažuje už spomenutá dostupnosť.
Dáta sa prenášajú sériovo, to znamená po jednej linke, preto je nutné zaradiť u vysielacej stanice prevodník z paralelných dát na sériové a u prijímacej stanice naopak – prispôsobiť digitálne dáta podmienkam prenosu po telefónnej linke, teda previesť vo vysielači digitálny signál na analógový a v prijímači zasa späť. Tieto funkcie zabezpečuje zariadenie nazývané MODEM (modulátor-demodulátor).
Pripojenie na telefónnu sieť je dvojaké: priame a nepriame. Priame sa využíva zriedkavo, dôvodom je prevencia pred poškodením zariadení telefónnej siete. Nepriame napojenie je realizované dvomi spôsobmi:
- Akustickou väzbou cez mikrofón a reproduktor (slúchadlo). Nevýhodou je možnosť rušenia otrasmi a zvukmi z okolia prístroja, ako aj nízke prenosové rýchlosti.
- Indukčnou väzbou cez oddeľovací transformátor. Tu odpadajú všetky nevýhody akustického napojenia, zariadenie však musí byť schválené správou spojov.
Ďalším problémom je softvérové vybavenie takéhoto spojenia. To vlastne určuje komfort obsluhy, dostupnosť pre menej skúsených užívateľov a celkovo možnosť využívania. Rovnako aj rozsah služieb, ktoré tento softvér poskytuje, určuje mieru záujmu o využívanie takýchto počítačových sietí.
Majitelia osobných počítačov, jednotlivci aj skupiny, si často vymieňajú medzi sebou záznamy uložené na médiách, ako sú magnetofónové pásky alebo diskety. Využívajú pritom služby pošty. Prenos po telefónnych linkách podstatne urýchľuje výmenu informácií a je takmer všade dostupný. Počítače napojené na telefónnu sieť môžu vo veľkej miere automatizovať administratívne práce. Môžu vytáčať číslo účastníka, prijímať telefónne správy, vybavovať korešpondenciu a poskytovať rôzne služby, napríklad informácie o novinkách v oblasti výpočtovej techniky, strojárskej techniky a poskytovať TELETEX-ové správy a podobne.
Môže tiež prijímať odkazy a pripomienky na zlepšenie práce, žiadosti a stanoviská užívateľov a zaznamenávať ich na médium, napríklad pevný disk. Možnosti ďalšieho využitia závisia od požiadaviek užívateľov.

Vrstvy telekomunikčného rozhrania
Podľa odporúčania CCITT sa komunikačná sieť skladá zo siedmich vrstiev – fyzická, linková, sieťová, transportná, relačná, prezentačná a aplikačná.
V našom prípade si však vystačíme s jednoduchšou architektúrou. Pre zjednodušenie budeme rozlišovať dve základné vrstvy – fyzickú a aplikačnú. Fyzická vrstva bude zahŕňať aj linkovú vrstvu, t. j. prenos po telekomunikačnom médiu, kódovanie, dekódovanie, zabezpečenie a opravu dát. Aplikačná vrstva bude obsahovať programové vybavenie, ktoré zabezpečuje konkrétne užívateľské požiadavky zvyšujúce užívateľský komfort a podobne. Patria sem jednoduché kopírovacie programy, programy ovládajúce spojenie počítača a jeho periférií typu MASTER-SLAVE a iné.
Obe vrstvy sú nezávislé. Prípadné budúce zmeny fyzickej vrstvy nesmú zasiahnuť aplikačnú vrstvu a naopak. Preto neodporúčame, aby aplikačný program zasahoval priamo do fyzickej vrstvy, menil jej parametre a podobne. Narušila by sa tým nezávislosť oboch vrstiev. Iba tak bude možné využívať už vytvorené programy aj pri prípadnej zmene fyzickej vrstvy.
Z hľadiska topológie budú okruhy vždy dvojbodové, ale budú realizované na komutovanom spoji, preto sa v niektorých prípadoch môžu javiť ako viacbodové. Z hľadiska prenosových rýchlostí budú telefónne okruhy pracovať so sériovým prenosom v poloduplexnom režime. Na potlačenie chybovosti je zatiaľ použitá metóda ARQ (Automatic Request for Repetitions), ktorá funguje na princípe kladnej alebo záporné odpovede na každý prijatý dátový blok.
Fyzická vrstva
Poskytuje nevyhnutné služby pre užívateľa. Patrí sem vlastný menič signálu (modem) a programové vybavenie zabezpečujúce základnú komunikáciu, prenos dát a zabezpečenie dát. Fyzická vrstva realizuje nové zariadenie, ktoré je v tabuľke zariadení pod menom „T:“ (Telefón). Zariadenie „T:“ je pre užívateľa prístupné cez operačný systém a odvoláva sa na štandardné príkazy OPEN, GET, PUT, CLOSE. Takisto je prístupné aj vo všetkých programovacích jazykoch, napr. BASIC, štandardnými príkazmi ako sú: LOAD „T:“, RUN „T:“, SAVE „T:“, PRINT#, GET#, PUT#, LIST „T:“, ENTER „T:“ atď.
Fyzická vrstva je pre bežného užívateľa nemenná. Užívateľ má však možnosť meniť niektoré prenosové vlastnosti, ako sú dĺžka bloku a rýchlosť prenosu. Program určený pre komunikáciu dvoch počítačov po telefónnej linke musí zabezpečiť nasledovné funkcie:
- nadviazanie spojenia medzi počítačmi
- voľba rýchlosti prenosu
- hlásenie pri chybnom prenose
- opakovanie prenosu pri chybe
- koniec spojenia po úspešnom prenose
- koniec spojenia po vyčerpaní počtu pokusov o prenos (silné rušenie)
Program TRANSMIS

Program realizuje fyzickú, linkovú vrstvu, kódovanie, dekódovanie, zabezpečenie a prenos tak, aby sa čo najviac zjednodušilo hardvérové zapojenie celého modemu. Program sa skladá z jednotlivých modulov, ktoré zabezpečujú spoluprácu s operačným systémom.
Hlavné moduly programu:
- Modul OPEN: zabezpečuje otvorenie kanálu, počiatočné nastavenie parametrov, voľbu dĺžky bloku, čísla účastníka, prípadne vstúpenie.
- Modul PUT: prijíma blok dát od operačného systému a odovzdáva ho modulu SEND na zakódovanie a odvysielanie.
- Modul GET: prijíma z modulu RECEV dekódovaný blok a odovzdáva ho operačnému systému.
- Modul CLOSE: uzatvára kanál, zabezpečí odvysielanie koncového bloku EOT.
- Modul STATUS: stav komunikácie, nastavenie chýb pri neúspešnom prenose.
Funkčné moduly:
- Modul SEND: zabezpečuje zakódovanie a odvysielanie jedného bloku o dĺžke zadanej modulom OPEN. Každému bloku priradí poradové číslo, kontrolný súčet a počet bytov.
- Modul RECEV: prijíma blok, dekóduje ho, kontroluje číslo bloku a nastavuje hlásenie, ak je blok chybný, alebo ak bol blok správne prijatý. Čaká na prijatie určený čas. Ak sa za tento čas neprijme žiadny blok, nastaví chybové hlásenie.
- Modul RACK: prijíma odpoveď na odvysielaný blok. Ak je odpoveď záporná alebo do určeného času neprišla žiadna odpoveď, zabezpečí pomocou modulu SEND opakovanie vysielania bloku. Opakovanie prebieha dovtedy, kým sa nevyčerpá počet pokusov o prenos. Ak ani po viacerých pokusoch nie je prenos úspešný, nastaví hlásenie o chybe prenosu.
- Modul WACK-WNAK: vysiela kladnú alebo zápornú odpoveď na prijatý blok.
- Modul TIMER: nastaviteľný časovač, sleduje prekročenie času pri príjme bloku alebo odpovede. Po prekročení času ukončuje činnosť aktívnych modulov.
Komunikačný program TRANSMIS sa skladá z dvoch častí:
- Časť MACRO.SET, napísaná v jazyku BASIC. Jeho úlohou je uľahčiť zavádzanie programov fyzickej a aplikačnej vrstvy a nastaviť počiatočné parametre pre program TRANSMIS. Program sa dá kedykoľvek vypísať a môžu sa v ňom vykonať zmeny. Vykonáva nastavenie parametrov, ako sú rýchlosť vysielania, dĺžka bloku, nastavenie časovača pre čakanie do chybového hlásenia. Program vykonáva všetky operácie tak, akoby boli zadané z klávesnice počítača príkazmi POKE. Posledný príkaz je RUN „D:MENO.FRI“, ktorý zabezpečí zavedenie ďalšieho súboru aplikačného programu. V kazetovej verzii môže byť tento príkaz CLOAD a ďalší zreťazený príkaz RUN.Prvú časť MACRO.SET je možné prepísať aj do strojového kódu podľa požiadaviek užívateľa.
- Druhá časť je skutočný program TRANSMIS. Môže sa zaviesť samostatne, ale vtedy je nutné ručne alebo pomocou iného programu nastaviť parametre prenosu. TRANSMIS si všetky parametre prenosu nenastavuje automaticky.Pre uloženie parametrov prenosu bola zvolená oblasť systémových stránok pamäte nasledovne:
- Adresa 1791 ($6FF) – rýchlosť prenosu (odporúčaná hodnota: 217)
- Adresa 1790 ($6FE) – čas do chybového hlásenia (odporúčaná hodnota: 6)
- Adresa 1789 ($6FD) – byt sa musí zhodovať so spojeným počítačém (odporúčaná hodnota: 65)
- Adresa 1788 ($6FC) – dĺžka bloku (odporúčaná hodnota: 64)
Program TRANSMIS sa zavádza príkazom RUN „D:MACRO.SET“ z disku, alebo CLOAD a RUN z pásky. Po zavedení sa v hornej časti obrazovky zobrazí hlavička programu, ktorú je možné stlačením RESET zrušiť a obnoviť súčasným stlačením START a RESET.
Rýchlosť prenosu:
Hodnota / Baudová rýchlosť / Frekvencia
- 255 / 300 Bd / 1.5 kHz
- 217 / 400 Bd / 2 kHz
- 143 / 600 Bd / 3 kHz
- 105 / 800 Bd / 4 kHz
- 68 / 1200 Bd / 6 kHz
Čas do chybového hlásenia:
- 1 / 5 sekúnd
- 2 / 10 sekúnd
- 3 / 15 sekúnd
- 5 / 20 sekúnd


Kódovanie a dekódovanie dát
Program fyzickej vrstvy zabezpečuje kódovanie a dekódovanie dát prenášaných telefónnym prístrojom. Pri prenose bol využitý nasledovný princíp kódovania: Piatim periódám rovnakej frekvencie je priradená logická úroveň jedna. Úroveň nula je vidieť ako odchýlka od harmonickej frekvencie. Kódovanie je nasledovné:
- Pre logickú jednotku sa vyšle na sériový port byt 85 (55 hex), t. j. 5 periód rovnakej frekvencie.
- Pre logickú úroveň nula sa vyšle byt 77 (4D hex), t. j. jedna perióda inej frekvencie.

Po prechode akustickým meničom telefónnou linkou a linkovými zosilňovačmi sa v dôsledku fázových skreslení deformuje len úroveň logickej nuly. Harmonický signál logickej jednotky je takmer bez zmeny.
Príjem kódovanej informácie:
Z meniča prichádza signál na sériový port. Ak sériový port prijme byt 85 (5hex), vyhodnotí sa ako úroveň logická jedna. Akýkoľvek iný bajt znamená príjem logickej nuly.
Celý systém bol navrhnutý tak, aby čo najviac odolával prípadným poruchám a bolo možné využiť bežné telefónne prístroje aj s uhlíkovými mikrofónmi. Akustická porucha na linke v čase, keď sa vysiela logická nula, je prijímačom vyhodnotená s veľkou pravdepodobnosťou správne, pretože pre logickú úroveň nula je definovaný akýkoľvek iný prijatý byt ako 85 (55 hex) – teda aj porucha. Z toho je zrejmé, že pri vysielaní logickej nuly je odolnosť voči rušeniu vysoká, samozrejme za predpokladu, že porucha trvá krátku dobu (šum a praskanie v telefónnom prístroji). Pre logickú úroveň jedna musí prísť správne 3,5 periódy harmonického signálu. Vtedy sa vyhodnotí ako správny bit.
Zabezpečenie a oprava dátového bloku
Každý bajt bloku je zabezpečený paritným bitom. Ak je parita prijatého bajtu správna, zapíše sa do zásobníka (buffer). Ak je parita nesprávna, bajt sa nezapíše. Po prijatí celého bloku sa vypočíta kontrolný súčet a porovná sa s prijatým kontrolným súčtom. Ak je nesprávny, požiada sa o zopakovanie bloku. Ak pri viacerých prenosových poruchách dôjde opäť k chybám, je veľká pravdepodobnosť, že sa narušia iné bajty ako pri prvom prijatí. Chybné bajty sa pri druhom opakovaní opravia a nesprávne prijaté bajty sa nikde nezapíšu. Pri výpočte kontrolnej sumy sa použijú predtým správne prijaté bajty, kontrolný súčet bude správny a celý blok sa odovzdá modulu GET. Týmto spôsobom sa pri mierne zašumenej linke po druhom alebo treťom opakovaní podarí blok správne preniesť, pričom práve prenášaný blok nemusel byť úplne správny.
Z hľadiska porúch na telefónnej linke je žiaduce, aby prenášaný blok bol čo najkratší, t. j. čo najmenej zraniteľný poruchami. Čím je blok kratší, tým sa zvyšuje pravdepodobnosť správneho prenosu, ale zároveň klesá celková prenosová rýchlosť.
Vzhľadom na rýchlosť 400 Bd a možnosť rušenia sa odporúča maximálna dĺžka bloku:
- 128 bytov pri miestnom spojení
- 64 bytov pri medzimestskom spojení
Pri krátkych blokoch (16 až 32 byte) sa výrazne zlepšuje priechodnosť blokov.
Ako najoptimálnejšia rýchlosť sa vzhľadom na prenosové vlastnosti mikrotelefónu a linky javí rýchlosť 400 Bd, čo zodpovedá prenosovej frekvencii 2 kHz. Boli otestované aj rýchlosti 600 Bd pri frekvencii 3 kHz, no tu sa podstatne zvýšili nároky na telefónne prístroje. Štandardne je nastavený prenos 400 Bd a bloky s dĺžkou 64 bytov, aby vyhovovali všetkým typom telefónnych prístrojov a umožnili aj medzimestské spojenie. Ďalším vhodným kódovaním je možné zvýšiť rýchlosť prenosu až dvojnásobne, pričom sa nezmení elektrické zapojenie modemu. Zatiaľ sa však nepodarilo dosiahnuť dostatočnú spoľahlivosť. Ako už bolo spomenuté, prípadné zmeny v fyzickej vrstve neovplyvnia aplikačnú vrstvu, čo znamená, že všetky – aj vaše vlastné – programy môžu byť používané bez akýchkoľvek zmien aj naďalej.

Elektrické zapojenie modemu
Programové vybavenie zabezpečuje kódovanie a dekódovanie prijatých signálov. Úlohou modemu je len previesť akustický signál na elektrický, aby bol zrozumiteľný počítaču. Zapojenie modemu je jednoduché – obsahuje len akustický zosilňovač s prispôsobením pre vstup do počítača, ďalej akustický výstup tvorí jeden tranzistor a slúchadlo. Slúchadlo telefónneho prístroja sa priloží k modemu tak, aby akustický zosilňovač prijímal signály zo slúchadla a akustický menič vysielal do mikrofónu telefónneho prístroja. Tým je modem pripravený na príjem a vysielanie dát. Signál zo slúchadla je zosilnený a obmedzený operačným zosilňovačom, následne prispôsobený tranzistorom na sériový vstup do počítača. Počítač vyhodnotí vstupné signály a odošle kladnú alebo zápornú odpoveď na prijaté dáta. Sériový výstup vedie do jednotranzistorového zosilňovača a slúchadla, z ktorého sa akustický signál ďalej prenáša telefónnym prístrojom alebo ku spojenému počítaču.
Použité súčiastky:
Operačný zosilňovač pracuje ako citlivý komparátor, preto je nutné, aby mal dostatočné zosilnenie. Namiesto MAR 725 možno bez zmien použiť aj operačné zosilňovače MAC 155 až 157, MAB 355 a 357 alebo podobné.
- IO – MAA 725 (MAC 155-7, MAB 355-7)
- T1,T2 – KC 508 (KC 507-9, KC 237-9 a pod.)
- R1,R2 – 1K2
- R3 – 3K9 (3K3)
- R4 – 1K2 (1K)
- R5 – 3K3 (2K2 až 3K9)
- R6 – 5K6
- R7 – 1M
- P1 – 1K5
- C1 – M1 (47n)
- C2 – M1
- C3 – 10M
Zapojenie na sériový kanál:
- 3 – data vstupu
- 4 – zem
- 5 – data výstupu
- 8 – riadenie motoru
Aplikačné programy sú nezávislé od fyzickej vrstvy. Využívajú podporu podporu pôvodného OS. Hlavným zdrojom údajov bude klávesnica a dáta uložené na médiách ako páska, disk. Pre urýchlenie práce s datovým magnetofónom sa môžu využiť systémy zrýchleného nahrávania využívajúce HW úpravy magnetofónov, TURBO 2000, TURBO D, alebo operačné systémy MOS, QROS, TOS a pod. Komplikácie vznikajú pri zázneme monobloku TURBO 2000, pretože obchádza OS.
Bagicovské programy možno preniesť:
- Priamo príkazmi SAVE „T:“, LOAD „T:“.
- Pomocou kopírovacích programov je možné prenášať ľubovoľné dátové súbory z jedného počítača do druhého.
Postup bude nasledovný:
- Do kopírovacieho programu zadáme súbor, ktorý chceme preniesť.
- Zmeníme vstupné zariadenie na „T:“ a spustíme zapisovanie, ako keby sme chceli súbor zapísať.
- Meno súboru môže byť ľubovoľné, pri zariadení „T:“ sa meno nekontroluje.
- Na prijímacej strane zvolíme funkciu čítania (load?) a zariadenie „T:“.
- Súbor sa prenesie z jedného počítača do druhého.
- Prenesený súbor zaznamenáme na médium (pásku, disk).
Konštrukcia modemu
Elektrická aj mechanická konštrukcia je zjednodušená tak, aby modem bolo možné zostrojiť v bežných amatérskych podmienkach. Ako základ mechanickej konštrukcie bol použitý domáci telefónny prístroj TYP 4FP 110 26 21, výrobca TESLA K.P. STROPKOV, za 170 Kčs alebo podobný. Prístroj obsahuje niektoré súčiastky, telefónne slúchadlo, štvoržilový kábel vhodný na prepojenie s počítačom. Druhé sluchátko je potrebné dokúpiť.
Z telefónneho prístroja vyberieme všetky súčiastky, odpojíme kábel. Korpus telefónneho prístroja použijeme pre modem. Do krytu vyvŕtame otvory priemeru 50 mm podľa obrázku. Telefónnu izoláciu: slúchadlo obalíme akustickou molitanovou hrúbkou 3 až 7 mm a upevníme nitom (obr.7). Slúchadlá vložíme pevne do otvorov. Upevníme osadené plôžky spojov v strede krytu. Pripojíme slúchadlá podľa schémy zapojenia. Upravené pripojenie potenciometra vložíme do otvoru 8 mm. Štvoržilový kábel pripojíme k jednotlivým bodom na plošnom spoji podľa schémy. Jednotlivé farby vodičov pripojíme nasledovne:
- zelený – zem, sériový port (4)
- žltý – 5V, sériový port (8)
- biely – vstup, sériový port (3)
- hnedý – výstup, sériový port (5)
Z obojstrannej dosky zostrojíme plôšný spoj pre konektor počítača (Obr. 8). Jednotlivé piny konektora telefónneho kábla pripájame k plošnému spoju tak, aby zodpovedali pripojeniu konektoru na sériový port počítača (Obr. 9). Zhotovený konektor opatrne vsunieme do počítača. Ak sú niektoré piny pripojené nepresne, opravíme ich. Hotový konektor zalejeme do dentacrylu, pričom musíme dbať, aby sme nezalepili piny. Výhodnejšie je použiť tvarovaciu hmotu MODURIT. Konektor tvarujeme do požadovaného tvaru a necháme 10 minút vo vriacej vode. Tvarovacia hmota stuhne. Po vysušení vyskúšame znovu vsunúť konektor do počítača.



Oživenie modemu
Elektrické zapojenie je veľmi jednoduché, no aj tak odporúčame zapojenie a pripojenie modemu k počítaču zveriť skúsenému odborníkovi, aby nedošlo k poškodeniu drahého počítača.

Po dôkladnom preverení elektrického zapojenia pripojíme modem na napájacie napätie +5V. Na modem priložme telefónne slúchadlo tak, aby mikrofón telefónneho prístroja bol priložený k slúchadlu SL2. Telefónny prístroj zapojíme na zdroj 6 až 9V (2 ploché batérie). Môžeme použiť aj telefónny prístroj zapojený do siete. Oznamovací tón vyradíme vytočením jedného čísla. Z generátora signálu GEN privedieme elektrický signál 2 kHz na vstup 5 modemu. Na výstupe 3 kolektora tranzistora T1 by mal byť obdĺžnikový signál so striedou 1:1. Tvar signálu zobrazíme na osciloskope OSC. Ak strieda nie je 1:1, snažíme sa ju dosiahnuť zmenou odporu R7, prípadne R3 a R4. Otáčanie potenciometrom P1 by nemalo mať veľký vplyv na striedu signálu.
Oživenie a kontrola modemu môžeme uskutočniť aj pomocou programového vybavenia TESTMOD priamo na počítači. Predpokladáme, že v elektrickom zapojení nie sú hrubé chyby, ako skrat, aby neprišlo k poškodeniu počítača.
Program TESTMOD1 simuluje na počítači generátor a osciloskop. Zdroj modemu je využitý priamo z počítača. Postup oživenia je podobný ako v predchádzajúcom prípade. Do počítača zavedieme program TESTMOD1 príkazom CLOAD alebo RUN „D:TESTMOD1.BAS“ z diskety. Spustíme program a pripojíme modem k počítaču. Zvolíme vysielaciu frekvenciu a časovú základňu (číslo v rozsahu 1 až 9). Po chvíli začne počítač generovať priebeh súvislého tónu, pričom modem bezchybne signalizuje a vykreslí sa na obrazovke (obr.11). Program orientačne vypisuje veľkosť prijímacej frekvencie signálu a dĺžku medzi jednotlivými impulzmi. Ak bola strieda signálu 1:1, musí byť dĺžka nízkej a vysokej úrovne L čo najviac priblížená hodnote dĺžky H. Ideálne H=L. Zmeníme frekvenciu a ladíme pomocou ESC, aby sme skontrolovali striedu signálu. Ak je strieda 1:1, modem by mal fungovať. Kontrola funkcie pomocou počítača je presnejšia a jednoduchšia.


Po oživení modemu overíme správnosť funkcie programom TESTMOD2. Programom TESTMOD2 je tiež vhodné overiť pred prenosom nový telefónny prístroj, prípadne nastaviť intenzitu výstupného signálu. Pre overenie funkčnosti nie sú potrebné dva počítače.
Funkcie programu: Po zavedení a spustení programu začne počítač vysielať aj prijímať sled bajtov 55 HEX a 4D HEX. Počítač musí byť pripojený k modemu ako v predchádzajúcom prípade. Prijaté znaky sa zobrazia v dolnej časti obrazovky v textovom okienku. Vysielanie sa periodicky opakuje po 40 znakoch. Správne prijatým bytom 55 HEX odpovedá zobrazený znak „U“. Bajty 4D HEX sa v prenosových protokoloch zobrazujú ako deformácie. Pri správnej funkcii modemu a telefónneho prístroja sa každý druhý zobrazený znak bude zhodovať s „U“. Program testuje modem a telefónny prístroj tak, že simuluje už jeho skutočnú činnosť. To znamená, že po overení programom TESTMOD2 musí byť modem funkčný a schopný komunikácie s iným počítačom. V praxi sa využívajú rôzne typy telefónnych prístrojov. Ako mikrofóny sú použité uhlíkové mikrofóny alebo slúchadlá s elektronickým zosilňovačom. U prístroja s uhlíkovým mikrofónom je závislosť na intenzite signálu malá. Telefónne prístroje s elektronickými mikrofónmi (slúchadlami) môžu byť modulované silným vstupným signálom, čo môže viesť k silnému skresleniu prenosného signálu. Potenciometrom P1 nastavíme vstupný signál tak, aby k týmto deformáciám nedochádzalo.
Pracovná poloha uhlíkového mikrofónu je zvislá. Pri vodorovnej polohe sa uhlíky v mikrofóne nevhodne usporiadajú a môžu vyústiť do jeho nefunkčnosti. Preto odporúčame uložiť modem s telefónnym slúchadlom do šikmej polohy, aby sa čo najviac priblížil skutočnej pracovnej polohe. Prístroje s elektronickými mikrofónmi by mali byť uložené vo vodorovnej polohe na neobmedzenú dobu.
Aplikačná vrstva
Programy tejto verzie sú nezávislé od fyzického vybavenia, ktoré podporuje pôvodný operačný systém. Hlavným zdrojom údajov bude klávesnica a dáta uložené na médiách ako páska, disk a pod. Pre magnetofóny sa urýchlenie práce s dátami dosiahne systémami zrýchleného nahrávania využívajúcimi hardvérové úpravy magnetofónov: Turbo 2000, Turbo D, alebo operačné systémy MOS, QROS, TOS a pod. Basicovské programy možno prenášať priamo príkazmi SAVE "T:"
, LOAD "T:"
.
Príklad: Prenesieme krátky basicovský program z jedného počítača do druhého. Po zadaní programu TRANSMIS príkazom RUN "D:MACRO.SET"
sa objaví READY. Do jedného z počítačov zadáme krátky program:
10 PRINT "PRVÝ PRENOS PO TELEFÓNE"
Nadviažme telefónne spojenie a priložme slúchadlá na modemy. Spojený počítač musí tiež spustiť program TRANSMIS. Na jednom počítači zadáme príkaz SAVE "T:"
a na druhom LOAD "T:"
. Pri úspešnom prenose sa objaví READY. Príkazom LIST skontrolujeme prenesený program.
Pomocou kopírovacích programov môžeme prenášať ľubovoľné dátové súbory z jedného počítača do druhého. Pre prenos súborov použijeme kopírovací program, pričom môžeme zvoliť zariadenie. Postup bude nasledovný:
Zavedeme program TRANSMIS príkazom RUN "D: MACRO.SET"
a kopírovací program. Do kopírovacieho programu zavedieme súbor, ktorý chceme preniesť. Zmeníme vstupné zariadenie na "T:"
a spustíme vysielanie, ako keby sme chceli súbor zaznamenať! Meno súboru môže byť ľubovoľné a zariadenie ho nekontroluje. Na prijímacej strane zvolíme funkciu čítanie (LOAD) a zariadenie T:"
. Súbor sa prenesie súbor z jedného počítača do druhého. Prenesený súbor zaznamenáme na médium (páska, disk a pod.).
Programy typu MASTER-SLAVE (podriadený-nadriadený): Tento typ spojenia umožňuje lepšie využitie vlastností spojených počítačov. Užívateľ môže ovládať aj spoločný počítač a periférie, pričom jeho počítač bude MASTER a spojený počítač SLAVE. Podriadený počítač sa riadi pokynmi SLAVE prichádzajúcimi od nadriadeného počítača MASTER.
Aké sú možnosti takéhoto spojenia? Predpokladajme konfiguráciu nadriadenej stanice – počítač, dátový magnetofón, televízor. Podriadená stanica – počítač: disketová jednotka, tlačiareň.
Chceme zistiť, čo sa nachádza na disketách podriadenej stanice. Počítač MASTER vyšle požiadavku, podriadený počítač SLAVE ju vykoná. Prečíta zoznam súborov z adresára na disketách a odošle ho nadriadenému počítaču, ktorý ho zobrazí. Rovnako je možné požiadať o konkrétny súbor, alebo naopak odoslať súbor, ktorý počítač SLAVE zaznamená na disketu. Pretože počítač SLAVE plní príkazy vydané počítačom MASTER môžme ovládať aj tlačiareň. Vyšleme textový súbor s príkazom smerovaným na tlač. SLAVE tento súbor vytlačí.
Práve pre takúto komunikáciu počítačov bol vytvorený program POSTA.AIN.

Pomocou menu v okienkach si kurzorovými tlačidlami alebo joystickom zvolíme príslušnú funkciu. Po spustení programu máme možnosť zvoliť, či počítač bude nadriadený (MASTER) alebo podriadený (SLAVE). Ak zvolíme SLAVE, počítač sa ďalej riadi príkazmi od spojeného počítača. Počítač MASTER ponúka jednu zo štyroch funkcií:
- DIRECTORY – zobrazenie zoznamu
- LOAD – zavedenie súboru do pamäte
- SAVE – zápis súboru
- CLEAR – vyčistenie pamäte, návrat na začiatok programu
- ESC – návrat do základného menu
Po zvolení funkcie zvolíme počítač MASTER-SLAVE, ktorý prislúcha funkciu vykonať. Napíšeme meno zariadenia a názov súboru, stlačením Return sa začne funkcia vykonávať.
Poskytovanie služieb:
Nasledovný popis je návrhom informačnej služby poskytovanej majiteľom počítačov. Kluby v väčších mestách môžu poskytovať rôzne služby svojim členom aj nečlenom, pričom v rámci mesta je za telefónny hovor prijateľný poplatok. Mimo mesta môže byť tento poplatok vyšší. Väčšie kluby, ak budú mať záujem, si vytvoria vlastné programové vybavenie. Autori sú ochotní dodať jednotlivým klubom príslušné programové vybavenie, aby vyhovovalo požiadavkám klubu a používateľov.
Druhy služieb:
- Novinky z oblasti hardvéru a softvéru
- Manuály programov a hier
- Iné informácie, napríklad teletext
- Programová ponuka
- Inzeráty, odkazy, pripomienky, sťažnosti
Počítač s vhodným programovým vybavením, pripojený cez akustický modem a telefónny prístroj, vybavený servisným systémom, môže simulovať zdvihnutie slúchadla, byť schopný prijímať telefonické hovory, dešifrovať digitálne správy, riadiť priebeh spojenia, nadväzovať a rušiť spojenie.
Nadviazanie spojenia:
Účastník vytočí telefónne číslo počítača poskytujúceho služby. Počítač rozpozna zvonenie, uzavrie telefónny okruh, čím sa nadviaže spojenie a oznámi zvukovým signálom účastníkovi, že je pripravený riadiť sa jeho pokynmi. Účastník priloží telefónny prístroj na modem, zadá prístupové heslo a vyberie si z menu požadovanú službu.
Prebiehajúce spojenie:
Počítač priebežne kontroluje spojenie a zisťuje, či nedošlo k nepredvídanému prerušenie spojenia účastníkom alebo poruche. Ak účastník dlhší čas neodoslal žiadnu požiadavku, počítač vyšle zvukové upozornenie účastníkovi, že o chvíľu zruší spojenie. Účastník musí do tohto času uskutočniť prenos, inak počítač spojenie zruší.
Koniec spojenia:
Účastník spojenia odošle správu o ukončení spojenia. Počítač prijme správu, zruší informácie o celkovom čase spojenia účastníkovi, zruší spojenie a uvedie sa znovu do pohotovosti.
Chybové stavy:
Počas spojenia sa môžu vyskytnúť rôzne chybové stavy, ako je silné rušenie telefonických liniek, rozpadnutie spojenia alebo poruchy telekomunikačnej ústredne, či nepredvídané prerušenie spojenia účastníkom. Všetky tieto chybové stavy sa vyhodnocujú rovnako, ako keby došlo k rozpadnutiu spojenia poruchou. Počítač chybové stavy vyhodnotí, ukončí spojenie a uvedie sa znovu do pohotovosti. Pretože počítače Atari sa veľmi málo zahrievajú a sú spoľahlivé, môžu byť v nepretržitej prevádzke pri dodržiavaní bezpečnostných opatrení. Základná konfigurácia poskytujúca služby zahŕňa počítač Atari 800-130 XE, disketovú mechaniku, modem, televízny prijímač alebo monitor, ktorý sa môže pripojiť. Systém bude čiastočne odolný aj proti výpadku elektrickej siete, pretože pri opätovnom zapnutí siete sa všetky potrebné programy a celý systém automaticky uvedú do pohotovosti. Pre účastníka vyžívajúceho služby stačí počítač, magnetofón a modem. Je samozrejmé, že účastník musí mať aj telefónne pripojenie.
Možno by stálo za úvahu používať aj elektronickú poštu aj pre osoby sluchovo postihnuté. Aj keď to znie paradoxne, že by takéto osoby mohli vlastniť telefónny prístroj, no počítač by im čiastočne umožnil prekonať ich nedostatok. Týmto sme chceli predniesť predstavy o informačnej sieti domácich počítačov Atari a jej organizácii. Na informačnú sieť je možné pripojiť aj iné typy počítačov, ako PMD-85, Sinclair, Commodore, avšak každý počítač je potrebné upravit podľa komunikačného programu. Autori radi prediskutujú podnetné návrhy a pripomienky.
Ing. Jurčo Vladimír, Kristian Velikov
Nové Zámky, 1989