Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Skúsenosti z používania QROS-u ukázali, že je potrebné doplniť niektoré informácie pre používanie programov, najmä pre začiatočníkov. Preto prinášam podrobný postup pri používaní programov.
W – ak nemáme HW úpravu počítača (pozn. úprava spočíva v doplnení QROS HW v AK Tlmače)
Q – ak máme zabudovaný spínač (pozn. zapínanie QROS)
K obrázku: po zadaní POKE 54017,252 a DOS máme Ready, DOS+START očakáva QROS vstup zadania zariadenia a mena súboru BOOT „C:
b) u verzie „Q“ vypneme spínač a stlačíme RESET. Takto môžeme pracovať rovno v BASICu. Samozrejme naformátujeme RAMDISK príkazom XIO. Ak chceme nahrať strojový program, zadržte OPTION+START a stlačte RESET, čím sa dostanete do BOOT C: ako v predošlom popise. Aj po stlačení RESET ostávame v QROSE. Týmto spôsobom je realizovaný únik z ľubovoľného programu, čo odstráni veľa problémov. Ak sa chcete vrátiť do BASICu, v bootovacej rutine stlačte RESET. Ak chcete pracovať pod pôvodným OS, zapneme spínač a stlačíme RESET, alebo napíšeme príkaz POKE 54017,253, čím sa zaradí ROM-OS.
POZOR! Ak chceme pracovať s RAMDISKom, vopred ho musíme naformátovať (buď v BASIC cez XIO …, alebo cez PIP príkazom F.Q:).
Pre ATARI 130XE sú RAMDISKy QROS a QTOS rovnaké, takže programy uložené pod jedným systémom sú bez problémov čitateľné navzájom.
Pre ATARI 800XL/XE sa tieto RAMDISKy líšia. QROS používa oblasť $2000 $C000, čo môžeme využívať napr. v PIPe. Studený RESET samozrejme túto oblasť maže. QTOS má začiatok RAMDISKu voľne definovaný pri formátovaní a koniec má $FFFF. Oblasť $C000 až $FFFF a podľa zaradenia ROM-BASIC od $A000 sa ani pri studenom RESETe nemaže.
Ďalej je dôležité vedieť, že QROS je umiestnený pod ROM-OS a QTOS v oblasti DOSu, t.j. $0900 až $1400.
Tieto uvedené skutočnosti treba pri využívaní vedieť, aby sa nám napríklad nestalo, že program umiestnený od adresy $1000 chceme nahrať pod QTOSom. Práca na ATARI 130XE je omnoho príjemnejšia vďaka prídavnej pamäti. ATARI 800 XL/XE má RAMDISK provizórny, ale tak vďaka nemu dostáva novú dimenziu využitia.
Pre všetky verzie platí, že pri chybnom zadaní mena súboru (ERROR 170) podržaním klávesy START pri odoslaní príkazu vypisuje celé direktory, takže znenie mena súboru možno takto zistiť.
Do RAMDISKu možno uložiť maximálne 14 súborov.
Všetky chybové hlášky sú v súlade s pôvodnými, ktoré sú popísané vo všetkých príručkách.
Nezabúdajte na formátovanie RAMDISKu!
Ing. M. Žubor
QROS je operačný systém určený pre prácu s kazetou a ramdiskom.
Pre záznam a snímanie dát sa využíva originálny interface s fázovým spôsobom modulácie. Tento interface umožňuje ihneď používať aj Pražský resp. Novozámocký spôsob záznamu a snímania dát.
Platia všetky BASICovské príkazy pre kazetu:
Ramdisk je vlastne veľmi rýchla periféria, ktorá sa užívateľovi navonok javí ako disketa. Celý „DOS“ ramdisku je súčasťou QROSu, takže užívateľ má k dispozícii celú pamäť mimo RAM pod ROM.
5 TRAP 30
10 OPEN#1,6,0,“Q:.“
20 GET#1,A:PUT#16,A:GOTO20
30 END
Tento program samozrejme funguje, ale aby ho nebolo nutné vždy písať, QROS má zabudovanú funkciu zobrazenia direktory vždy ak dôjde k nejakej chybe v zadaní mena a užívateľ stlačí SELECT. V praxi sa stačí pokúsiť o načítanie neexistujúceho programu (LOAD“Q:xxx“) a podržať SELECT – počítač počas držania klávesy zobrazí direktory RAMDISKu.
Bootovať znamená zaviesť 1.strojový program do pamäte počítača a odštartovať ho. QROS umožňuje vybrať si zariadenie, z ktorého chceme program do počítača nahrať, čo je výhodou najmä u ATARI 130, kedy môžeme kedykoľvek a ľubovoľný program z ramdisku veľmi rýchlo odštartovať. QROS si vie rozoznať, či bootovaný program je v tzv. floppy formáte, alebo nie, a automaticky ho tak zavedie. Nie je teda už nutný floppy zavádzač resp. BLC a pod. pred programy z diskety. Pred Bootovaním nie je treba nahrávať žiaden ďalší zavádzač, stačí z BASICu odoslať príkaz DOS a podržať klávesu START.
QROS umožňuje prácu aj v spolupráci s Turbom D:, stačí nahrať ich zavádzač a počítač pozná tri nové zariadenia D-turbo D, Q-ramdisk, C-9600 kazeta. Podobne je možné použiť ich kopírovací program UNICOP a transformovať dáta z jedného systému do druhého. Je to možné vďaka tomu, že ich zariadenie je tiež urobené „systémovo“. Majitelia ATARI 130 si môžu do RAMDISKu napr. nahrať zavádzače T2000 aj Turbo D: a hocikedy prejsť z jedného systému do ďalšieho….
Nová verzia interface je určená už pre ATARI dataset XC12. Interface pracuje s T2000 ihneď až do rýchlosti 4000. Na ešte vyššie rýchlosti v tomto systéme je nutný už prepínač. Turbo D pracuje až do najvyšších rýchlostí, ktoré systém umožňuje. Vzájomný prenos je podmienený totožnou kolmosťou hláv a zhodnou rýchlosťou posuvu mgf. Aj tak je samozrejme najlepšie nahrať si všetko na svojom mgf.
Náročnosť nastavenia mgf pre 9600 Baud je však už značná a preto odporúčam záujemcom obrátiť sa na ATARI klub v LEVICIACH, ktorý zabezpečuje montáž a oživenie interface do datasetu. V tomto klube je vyriešená aj hardwarová ochrana QROSu proti prepisu, kedy QROS ostane v počítači „nezničiteľný“. To však už vyžaduje zásah do počítača.
Hoci QROS je určený najmä tým, ktorí počítač nevyužívajú len na hranie, ďalej popíšem programy, ktoré vznikli najmä kvôli hrám.
DETURBATOR-COPY, program, ktorý vie program zo systému T2000 „preturbovať“ do 9600. S ATARI 130 umožňuje dáta uložiť do Ramdisku a odtiaľ je možné s nimi robiť už čokoľvek.
QROS.SYS, služobný program QROSu, ktorý vie okrem rôzneho kopírovania využívať zabudované služby QROSu.
QTOS je modifikovanou verziou QROSu určenou pre prácu najmä s Turbobasicom a s programami, ktoré pre svoju činnosť využívajú pamäť RAM pod operačným systémom. Rýchla kazeta je zariadením T: a RAMDISK je D: a Q:. Nahrávky sú vzájomne kompatibilné. Tento systém tiež umožňuje bootovanie programov z rýchlej kazety alebo ramdisku aj vo floppy tvare z BASICu resp. systémového programu po odoslaní príkazu DOS. QTOS softwarovo chráni sám seba proti prepísaniu.