viktorcech at gmail com
Musím sa priznať, že magnetónu XC12 a rôznym TURBO systémom som celkom prepadol. Vo svojej vlastnej zbierke mám 18 kaziet plných hier v TURBO 2000. Len jedna kazeta je v rýchlosti Super TURBO a jedna vo formáte TURBO D v rýchlostiach cca 4000-6000 baudov. Kamarát Marcel mi vždy odporúčal použiť na zápis 60 minútové kazety, kvôli hrubším a kvalitnejším páskam a ja som začal špekulovať, čo na tom môže byť pravdy a či by sa mi podarilo nájsť kazetu, ktorá by zvládla aj vyššie rýchlosti ako 6400 baudov. Tak som postupne zakúpil cca 30 rôznych kaziet rôzneho veku a výrobcov a začal som testovať. Testoval som dve úpravy TURBO – CZ Super Turbo (približne 6400 baud) a Turbo D (6000 až 15400 baud). Výsledky ponúkajú celkom zaujímavý prehľad o tom, ktoré kazety sú vhodné na takéto rýchle formáty.
Použité metódy
- Hardvér: Atari 800XE (u1mb, pokeymax4), XC12 (super turbo), XC12 (turbo D), A8 PICO SIO.
- Softvér: Universal RAMcopy, pre Super Turbo. Grand Copy pre TURBO D, cez D-MOS.
- Metodika: Pre každú kazetu bola testovaná maximálna stabilná rýchlosť bez chýb pri načítaní. Nerátam už situáciu, keď kazeta „chytila hlavičku“, ale neskôr na konci zlyhala (LOAD ERROR).
Boli použité aj nové nerozbalené kazety. Zapisované boli programy o dlžke 7kb pre SUPER TURBO a pre TURBO D 5kb. Hlava magnetofónu bola pravidelne čistená 99,9% izopropylalkoholom.
Najčastejšie dosiahnutá rýchlosť (stabilná)
V režime CZ Super Turbo bola hodnota 5736 baud najčastejšou stabilnou rýchlosťou, ktorú dosiahla väčšina kaziet vyrobených od 80. rokov až po začiatok 2000-tych rokov.
V režime Turbo D boli bežné rýchlosti:
- 5800 – 6000 baud pri starších kazetách (Tdk, Maxell, Sony)
- 6200 – 6400 baud pri kvalitnejších alebo novších Type II kazetách (Chrome)

Poznatky z testovania
- Chrome kazety (Type II), ako Basf Chrome Super II z 90tych rokov či Maxell Capsule UDX II, umožnili dosiahnuť vyššie prenosové rýchlosti.
- Niektoré kazety pri Super Turbo „chytia hlavičku“ aj pri vyšších rýchlostiach (napr. 6055 baud), ale zlyhajú neskôr počas načítania.
- Staršie kazety z 80. rokov (napr. TDK I, Maxell UR I 60) stále podávajú veľmi dobrý výkon, často porovnateľný alebo lepší než novšie kazety.
- Menej známe pásky (napr. Verbatim T 300H, Intersound CD 60) zvládnu len nižšie hodnoty, typicky okolo 5450 baud.
- Kuriozitou bola páska Philips EQ*I 60 (1987), ktorá dokázala prečitať rýchlosť niečo cez 4500 baudov.
- Testovali sa aj 10 a 20 minútové kazety, alebo aj verzie „Made in JAPAN“ rôznych známych kaziet, no rozdiel oproti klasickým 60-90 minútovým nebol žiadny.

Rýchlosť – Super Turbo vs TURBO D
Možnosť čítať rýchly záznam vo formáte TURBO D je veľmi lákavá, hlavne ak softvér na ATARI umožňuje uložiť ho až do rýchlosti 15400 baudov, no reálne sa podarilo maximálne 6400. Podľa mňa je to strop a žiadna kazeta na svete už ísť vyššie nedovolí 🙂
Super turbo tiež umožnuje rýchlosť okolo 6400 baudov, no reálne sa mi podarilo načitať obsah len pri 6000cke a to len pri jednej kazete TDK.
Každopádne ak nám ide o sekundy a čistý čas načítania programu, Super Turbo je rýchlejšie pri 6000 baudoch ako TURBO D pri 6400 baudoch. V podstate je to stále najrýchlejší TURBO systém, kedže záznam je monolitic formáte a nie po kilobytoch ako pri TURBO D, či napr polské TURBO Blizzard, kde sú v zázname krátke pauzy medzi blokmi.

Veľa kaziet, ktoré by som chcel otestovať ešte nemám, nerozbalené kazety z 80tych rokov sa zháňajú ťažšie, prípadne nové chromky a podobne super kvalitné kusy stoja od 25 € a vyššie. Tabuľku rýchlosti rôznych kaziet pravidelne doplňam, môžte ju nájsť na extra podstránke.